نشست بررسی روند توسعه فضاهای فرهنگی در جهان امروز

در نخستین نشست بررسی راهکارهای توسعه فضاهای فرهنگی که با موضوع بازخوانی تجارب سایر کشورها برگزار شد، سرانه تولید و مصرف محصولات فرهنگی در جهان و ایران بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر،  در این نشست که در مجموعه فرهنگ و هنر آدران (استان البرز) برگزار شد، امین عارف‌نیا، مدیرعامل مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در سخنانی گفت: فضاهای فرهنگی هنری هر کشوری، یکی از بارزترین شاخص‌های دستیابی به توسعه پایدار تلقی می‌شوند. متاسفانه ما در زمینه زیرساخت‌ها با کاربری فرهنگی با یک فقر جدی مواجه هستیم. سرانه فضای سبز در ایران ۱۱ متر مربع، سرانه فضای آموزشی ۵ متر مربع، سرانه فضای ورزشی یک متر و سرانه فضای فرهنگی حدود ۲۰ سانتی متر است.

وی افزود: درحدود هزار شهر کشور، ازجمله در ۷۵ شهر با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر، هیچ سالن سینمایی نداریم. همچنین در بیش از یکصد شهر کشور کتابخانه عمومی نداریم.

عارف‌نیا همچنین گفت: سهم صنایع خلاق از تولید ناخالص داخلی جهان حدود دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار است. میزان اشتغال صنایع خلاق نیز در چند سال گذشته، براساس آمار یونسکو، هفت درصد رشد داشته است.

این مدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به اشاره به اینکه فروش گیشه سینماهای جهان در سال گذشته میلادی معادل ۴۲.۵ میلیارد دلار، محصولات موسیقایی ۲۲.۵، مد و لباس ۴۰۶، کنسرت موسیقی ۱۳.۲ وهنرهای نمایشی ۱۹۲ میلیارد دلار بوده است، گفت: تعداد دانشجویان هنر ما در سال١٣٩٧ برابر ۲۹۶ هزار نفر بوده که تعدادی قابل توجه و بیانگر علاقه به آموختن و کسب دانش در حوزه فرهنگ و هنر است. تعداد هنرجویان آزاد نیز ۴۷۳ هزار نفر بوده است که همه این‌ها برای بروز خلاقیت‌ها و آموخته هایشان به فضاهای فرهنگی نیاز دارند.

او ادامه داد: فروش محصولات فرهنگی در کشور ما در سال گذشته در حوزه سینما ۵۰۰ میلیارد تومان، موسیقی ۵۰۰، نشر کتاب ۳۵۰، تجسمی ۲۲۰، آثار نمایشی ۹۰ و تبلیغات پنج هزار میلیارد تومان بوده است. همه این اعداد و ارقام گویای گستردگی سبد وظرفیت حوزه فرهنگ و هنر است که باید بررسی کنیم چگونه با توسعه فضاها   از این ظرفیت گسترده فرهنگی بهره ببریم.

در ادامه نشست، تعدادی از کارشناسان، مدیران برخی مجموعه‌های فرهنگی و برخی رایزنان سابق فرهنگی کشورمان در کشورهای دیگر، در سرفصل‌های نشست، سخن گفتند.

علی‌اکبر ضیایی رایزن اسبق فرهنگی ایران در مالزی در سخنان خود زیر عنوان “مهندسی توسعه فرهنگی در جنوب شرق آسیا” گفت: یکی از سیاست‌های ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی، برای مهندسی توسعه فرهنگی، تشکیل جلسه‌های مشورتی با نخبگان فرهنگی جهان اسلام بود. آنها در بحث توفان فکری، ایده‌ها را می‌گرفتند و بومی‌سازی می‌کردند. درنهایت، الان مالزی کشوری شده که در همه زمینه‌ها به توسعه رسیده است.

وی افزود: البته خود مالزی در روند توسعه خویش از کشور سنگاپور الگو گرفته که مدل توسعه کشورهای دیگری هم در منطقه بوده است. در مالزی امروز، بزرگ‌ترین نمایشگاه سالیانه هنری برگزار می‌شود که به حراج آثار هنری در لندن و دبی پهلو می‌زند.

همچنین ابوالحسن خلج منفرد، رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی زیر عنوان “لیبرالیسم اقتصادی ترکیه و انعکاس آن در حوزه فرهنگ”، پس از تشریح سیاست‌ها و اولویت‌های کشور ترکیه در روند توسعه خود در چند دهه گذشته، ‌ گفت: ترکیه امروز سالیانه ۴۰ میلیون نفر گردشگر خارجی دارد و سالیانه ۴۰۰ میلیون یورو هم از راه فروش سریال‌هایش در ۱۴۰ کشور جهان درآمد کسب می‌کند.

وی افزود: رمز توسعه ترکیه این است که نقطه عزیمت خود را از اقتصاد، آن هم اقتصاد متمرکز تحت هدایت حاکمیت قرارداده که به توسعه در عرصه فرهنگ نیز انجامیده است.

علیرضا امیدبخش نیز در این نشست با عنوان “آرمان‌شهر و اهمیت اندیشه آرمان‌شهری در تحول فرهنگی کشورها” با توجه به تجربه شخصی خود در حوزه اسپانیا سخنرانی کرد. وی در سخنانی با توصیف و تشریح تاریخچه مقوله “آرمان‌شهر” در جهان و نیز نقش تاریخ اسلام در این زمینه، به تجربه‌های اسپانیا از ایده آرمان‌شهر در توسعه و گردشگری خود پرداخت.

امیدبخش همچنین به نقش و استفاده پرچم محلی در اسپانیا و نیز جشن‌های مختلف برای ایجاد هویت اشاره کرد.

رضا ملکی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی دیگر سخنران برنامه بود که با موضوع “مروری بر سیاست‌ها و راهکارهای فدراسیون روسیه در توسعه فضاهای فرهنگی” صحبت کرد.

وی با توصیف روسیه به‌عنوان وسیع‌ترین کشور جهان و بزرگی پایتخت آن، گفت: مساله اقوام و اقلیت‌ها در روسیه امروز کاملا امنیتی است؛ چون آنها نمی‌خواهند تجزیه دیگری رخ دهد. برای همین منظور سند ملی را تصویب کرده‌اند و آژانس اقوام با بودجه‌ای چشمگیر زیر نظر نهاد ریاست جمهوری به فعالیت می‌پردازد. با بررسی همه جوانب می‌توان گفت که روسیه در حال تکوین است و هنوز شکل نگرفته است.

ملکی همچنین یادآور شد: وضعیت فرهنگی در روسیه سیر نزولی داشته، با این حال، درآمدهای فرهنگی ۱۵۱ درصد رشد داشته است. مخصوصا تئاتر و موزه در روسیه امروز خیلی مورد توجه قرار دارد. البته موسیقی در نزد مردم روسیه جایگاه اول هنری را دارد. تعداد شاغلان رسمی در بخش فرهنگ نیز رشد داشته و در عین حال، حقوق دریافتی آنان آنقدر افزایش یافته که به دریافتی پرسنل بخش‌های اقتصادی نزدیک شده است.

حجت‌الاسلام بهمن اکبری در بخشی از این نشست، با اشاره به تجربه‌های پادشاهی عمان در مسیر توسعه، گفت: این‌که ما از دیگران بیاموزیم، رویکرد مفیدی است. جهان و حتی همسایگان ما در حرکتند و ما نباید خودمان را در مقام گویندگی و توصیه‌کنندگی صرف ببینیم.

وی ضمن تشریح روند احداث چند فضای فرهنگی در عمان بر لزوم توجه به تجارب سایر کشورها تاکید کرد.

محمد سلگی رییس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز با اشاره به آمارگیری فضاهای فرهنگی در سال ١٣٧٩ بر ضرورت تدوین اطلس بناهای فرهنگی ایران تاکید کرد.

محمدحسین حجازی، مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد نیز در سخنانی، درباره تاریخچه، روند توسعه و وضعیت فعلی این مجموعه فرهنگی، سخن گفت.

دیدگاه شما

0 دیدگاه تاکنون برای این مطالب نوشته شده است.