«ارنگه»، جاذبه‎ گردشگری در دل جاده پرپیچ و خم چالوس

دسته بندی : مقالات
۸ آبان ۱۳۹۸
جاده چالوس یکی از مقاصد گردشگری ایران محسوب می‌شود که از ابتدای آن تا انتها چندین روستا را در دل خود جای داده است. هرچند برخی از گردشگران استفاده از رستوران‌های موجود در جاده و نشستن در کنار رودخانه را می‌پسندند اما شاید گذر به روستاهای موجود در این جاده خالی از لطف نباشد. شاید معرفی روستاهای موجود در این جاده زیبا برای مخاطبان جذاب باشد، به همین دلیل در گزارش‌های بعدی نیز به معرفی روستاهای دیگر از این جاده پر پیچ‌وخم خواهیم پرداخت.

اگر از سمت تهران به سمت جاده چالوس حرکت کنید در ۱۸کیلومتری این جاده تابلوی روستای ‌«ارنگه بزرگ» به چشمتان می‌خورد که برای رسیدن به آن باید جاده فرعی ۲کیلومتری را پشت سر بگذارید. جاده فرعی که به این روستا می‌رسد، ‌آثار چندانی از سرسبزی به همراه ندارد، اما غافل از اینکه روستایی سرسبز و زیبا در انتظار شما است. در انتهای جاده مسیری ۲ راهی پیش روی شما قرار دارد که برای سفر به بافت اصلی روستا باید از مسیر سمت چپ استفاده کنید. البته لازم به ذکر است روستای ارنگه بزرگ چندین روستای دیگر از جمله  گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی. چاران و خور را در دل خود جای داده است. به همین دلیل به نام ارنگه بزرگ در میان روستاهای جاده چالوس شهرت دارد.

با انتخاب مسیر سمت چپ شما وارد روستای «ارنگه» خواهید شد. روستایی که در ابتدای خود قبرستانی باصفا و تاریخی قرار دارد که در نگاه اول نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. اگر به دنبال آثار و بقایای قبرهای قدیمی که عموما به دوران زرتشت می‌رسد، هستید پیشنهاد این است که حداقل ۱ساعتی را در میان این قبرستان سپری کنید. نکته جالب دیگر درباره قبرستان این روستا باصفا بودن آن است. نیمکت های آبی رنگ، حوض پر از آب، درختان توت موجود در این فضا توانسته فضای این قبرستان را کمی تغییر دهد. به طوری که اگر پنجشنبه به این روستا بروید مردمانی خواهید دید که ساعت ها وقت خود را به حضور در کنار مزار رفتگانشان می‌گذرانند.

هرچند رودخانه این روستا، رودخانه‌ای فصلی است اما اگر تا اواخر مرداد به این منطقه سفر کنید، می‌توانید چاشنی آب بازی و شنا در رودخانه را به سفر خود اضافه کنید. دره هفت چشمه یا همان هفت چاه از دیگر مکان‌هایی است که می‌توان با سفر به روستای ارنگه از آنها بازدید کرد. در صورتی که تابستان به این روستا سفر کنید می توانید از مسیر رودخانه به این آبشار راه پیدا کنید. در غیر این صورت می‌توانید از مسیر جاده اصلی چالوس قسمتی از مسیر را با ماشین و قسمتی دیگر را پیاده پشت سر گذاشته و به آبشار برسید. در صورت انتخاب مسیر رودخانه باید خود را برای سنگ‌نوردی آماده کنید.

اما از دیگر مکان‌های تاریخی این روستا می‌توان به تپه «قعله‌ها» اشاره کرد. این تپه براساس گفته‌های مردمان محلی متعلق به دوران زرتشتیان است، به همین دلیل اگر نگاهی دقیق به این تپه داشته‌باشید با آثاری از قبرها و کنده‌کاری های روی سنگ مواجه خواهید شد که مربوط به دوران یاد شده است. اما شاید دلیل اصلی معروف شدن این تپه منظره زیبایی باشد که پیش چشمان شما به تصویر درآمده است. با حضور در بالای این تپه نمایی کامل از روستا و باغ‌های سرسبز آن را خواهید دید که بی شک سوژه بسیاری از عکس‌های شما خواهد شد. با گذر در دل این روستا با مردمان مهربانی آشنا خواهید شد که شما را به صرف میوه در باغ‌هایشان دعوت می‌کنند. البته بهتر است برای گشت در این روستا از راهنمای محلی استفاده کنید که تا در میان باغ‌های فراوان آن راه اصلی را گم نکنید.

برچسب:
aderancomplex.ir/?p=65

دیدگاه شما

0 دیدگاه تاکنون برای این مطالب نوشته شده است.